Osobitné predpisy v Chorvátsku

Počet zobrazení: 1971

Všetky plavidlá, ktorých dĺžka presahuje 3 m a motorové plavidlá s výkonom motora nad 4 kw bez rozdielu, sa musia hlásiť v kancelárii náčelníka prístavnej správy alebo v jej pobočkách, kde je potrebné predložiť nasledovné doklady: registračný list, preukaz odbornej spôsobilosti a poistku. Takže pokiaľ chcete používať čln s motorom v Chorvátsku na Jadranskom mori, a nechcete si vybavovať skúšky a povolenia + poistenie, Vám doporučujeme používať člny ktoré nepresahujú dĺžku 3 m a motor ktorý nepresahuje výkon 4 Kw

Osobitné predpisy v Chorvátsku

Spôsobilosť
Táto časť sa nezaoberá popisom dokladov, ktoré sú potrebné pre vedenie iných ako rekreačných lodí, zameriame sa len na oprávnenia nižšieho stupňa. Na vedenie plachtových člnov do 5 m alebo člnov so závesným motorom s výkonom do 3,7 kW (5 HP) stačí zložiť skúšku z predpisov o odvrátení zrážky na mori. Vedenie veslíc na súkromné účely môže byť zverené osobám starším ako 12 rokov po absolvovaní praktickej a teoretickej skúšky u náčelníka prístavnej správy.

Vybavenie
Zahraničné rýchle motorové člny, ktoré sa plavia v pobrežných oblastiach, musia mať na palube toto vybavenie: 1 kotvu adekvátnej veľkosti s najmenej 30 m kotviacim lanom, 1 viazacie lano s primeraným priemerom a dĺžkou najmenej 10 m, 2 pomocné veslá, predpísané navigačné svetlá, 1 ručnú lodnú pumpu alebo kalové čerpadlo, lekárničku, 6 červených ručných faklí, 2 škatuľky zápaliek vo vodotesnom balení a 1 spätné zrkadielko (pri vodnom lyžovaní).
Ostatné zahraničné lode musia mať na palube nasledovné vybavenie: 1 kotvu adekvátnej veľkosti s najmenej 30 m kotviacim lanom, 1 viazacie lano s primeraným priemerom a dĺžkou najmenej 10 m, 2 pomocné veslá a predpísané navigačné svetlá.
Zahraničné plavidlá musia mať na palube aj samostatnú nádobu na zber odpadového oleja. Takáto nádoba môže byť vyprázdnená len do špeciálnych zásobníkov, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých jachtárskych prístavoch.

Navigácia
Bezpečné vzdialenosti od pobrežia (okrem vyplávania a nalodenia) sú nasledovné: veslice 30 m, motorové člny a plachetnice (vrátane surfistov) 50 m a rýchle motorové člny (pri rýchlej plavbe) najmenej 300 m. V prístavoch, najmä pri vstupnom koridore, úžinách, kanáloch a oblastiach s hustou premávkou (napríklad v malých zátokách, atď.) platí zákaz vodného lyžovania.

Najvyššie povolené rýchlosti v uzloch sú uvedené v zátvorkách: Limský záliv (6), prístav Pula (5-8), prístav Cres (7), Bakarský záliv (8), prístav rab (4) ústie a vodný kanál rieky Zrmanja (8), Pašmanský kanál (10), kanál sv. Ante (6), prístav Ploče (6), Pelješský kanál (12), Rijeka Dubrovačka (4), prístav Gruž v Dubrovníku (4).
Uzatvorené oblasti: najmä v blízkosti Brionských ostrovov a vo výcvikových priestoroch chorvátskej armády. Oznamy o zákazoch sú priebežne vysielané cez UKV vysielače a nasledujú hneď po predpovedi počasia. Oznamy sú vyvesené aj v kanceláriách náčelníka prístavnej správy a jej pobočkách. Osobitnú pozornosť venujte navigačným pravidlám počas plavby v národných parkoch, hlavne v oblasti Kornatských ostrovov, kde platia prísnejšie pravidlá pri ochrane čistoty vôd, kotvenia a nočného zakotvenia.

Navigačné pravidlá v prístavoch predpisujú prístavné orgány a schvaľuje ich príslušný úrad náčelníka prístavnej správy. Vo všeobecnosti platí, že veliteľ lode musí viesť plavidlo opatrne, aby sa vyhol poškodeniu pobrežných konštrukcií a iných plavidiel. Športové plavidlá nesmú obmedzovať premávku v prístavoch a nesmú bez špeciálneho povolenia vstupovať do určitých častí prístavu určených pre obchodné alebo transoceánske plavidlá, predovšetkým v týchto častiach nesmú pristáť.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie